Ako zaviriš u obiteljske albume, vidjet ćeš da smo tih godina nosili šašave frizure. Dečki puštaju šiške koje im možda i prekrivaju lice, a cure ravnaju kosu, pletu male pletenice i farbaju se u plavo. Uostalom, prisjeti se kako je to tada izgledalo:
Ako bolje pogledaš fotografije iz obiteljskih albuma, posebno one s rođendanskih zabava, vidjet ćeš i čudnovate modne izričaje. Te smo 2007. godine obožavali majice s natpisima, poderane traperice, predimenzionirane okrugle naušnice, a i tajice kreću preuzimati ulogu hlača – pitanje koje će nastaviti biti kontroverzno u narednim godinama.
Te smo 2007. godine prvi put zaista otkvačili na Rihannu – htjeli mi to priznati ili ne. Jednostavno nije bilo većeg hita od njene pjesme Umbrella, na kojoj je gostovao i Jay-Z, niti popularnijeg albuma od Good girl gone bad. Ella, ella, eh, eh, eh… Poslušaj hit svoje godine!
Ta je 2007. ušla u legendu i kao ona godina kad je Jasna Zlokić napustila kao predgrupa svjetskoj hip-hop megazvijezdi 50 Centu na zagrebačkom koncertu. Da, dobro čitaš. Jasna je za tu priliku na jednu večer postala J.Zlo!
Te smo godine putovali u Volkswagen Polu i stiskali se u Opelu Corsi. Naprosto smo uživali u nedavno otvorenoj autocesti Zagreb – Split jer put do mora više nije bio dugotrajna pustolovina. Koristili smo fiksne telefone, tada smo više-manje svi već imali bežične. Upotreba mobitela sve je raširenija, a modeli postaju sve dostupniji i – sve manji. Upravo je te godine izašao prvi iPhone, a kod nas su veliki hit bili SonyEricsson modeli. Možda ne znaš, ali prvi mobitel pojavio se tamo 1973. godine – bila je to Motorola koja je tada težila čak 1.1 kilogram, i bila je veličine 23x13x4,5 centimetara.
Okej, sada pogledaj svoj mobitel: prosječna težina današnjih pametnih telefona (onaj prvi je bio sve, samo ne pametan) je između 130 i 200 grama. U vrijeme tvojeg rođenja koristi se treća generacija mobilnih mreža, poznatijih kao 3G mreže, i mobiteli polako zauzimaju važno mjesto na tržištu – iako ni približno tako važno kao danas. A nije ni čudo: na one prve mobitele mogli smo pričati samo 30 minuta i za tih 30 minuta razgovora uređaj se morao puniti punih 10 sati. Usporedi to sa svojim pametnim telefonom sa superbrzim punjačem – i sigurno se ljutiš ako ti baterija ne izdrži cijeli dan bez punjenja. Reda ipak mora biti!
Te 2007. godine u trendu su bile filmske franšize: tako su najgledaniji filmovi godine sve redom bili nastavci: treći Pirati s Kariba, peti Harry Potter, treći Spider Man, treći Shrek… Na kino blagajnama na koncu je najviše zaradio Pirati s Kariba: Na kraju svijeta, što je možda i red budući da se radi o najskupljem filmu snimljenom do tada. Pogledaj trailer!
Danas, kada filmovi dolaze u kina diljem svijeta gotovo trenutačno, nakon izlaska na tržište, teško je zamisliti da su nekoć u hrvatska kina filmovi dolazili s par mjeseci zakašnjenja. Ipak, krajem dvijetisućitih filmovi stižu u naša kina u isto vrijeme kada i u svijetu, već imamo multiplex kina, a sve je više i različitih filmskih festivala.
Sve češće počinjemo provjeravati ocjene filmova na Rotten Tomatoes ili iMDB-u, gdje smo mogli saznati ponešto o filmu i pregledati ocjene. Prije smo za to morali čitati časopise – i to strane jer su filmovi dolazili prvo u kina Londona, Berlina, Pariza… a tek onda k nama.
Ako danas poželiš pogledati neku seriju ili film, možeš ih streamati s nekog od online servisa. I to funkcionira bez greške i štucanja (posebno ako koristiš A1 Super Internet ili A1 Turbo Internet). Ako ga pak poželiš preuzeti za gledanje u offline modu, za 4GB filma (koristili smo za izračun prosječnu veličinu filma u Bluray formatu), na današnjim ćeš A1 Turbo Internet brzinama čekati 34,4 sekunde, a godinu prije tvog rođenja (2006.) maximalna brzina interneta je bila 788,2 kbits/s. Što znači da se na preuzimanje filma trebalo čekati oko 12,1 sati!
Svi koji su tih godina htjeli čitati, nosili su sa sobom fizičke knjige. Čekalo se u redu pred knjižarama za hrvatsko izdanje najnovije knjige o Harryju Potteru. Upravo se te 2007. pojavio prvi Amazon Kindle, no kod nas tada još malo tko kupuje knjige preko online trgovine – iako je jedan čovjek 1995. godine bio uvjeren da je upravo to budućnost pa je osnovao Amazon. Danas je najbogatiji čovjek na svijetu.
A ako smo se htjeli igrati… Igrali smo Call of Duty i World of Warcraft – čija je online verzija te godine oborila sve rekorde premašivši 9 milijuna pretplatnika. Neki od nas voljeli su strategije poput Age of Empires, a dosta nas je već imalo i neku od modernih igraćih konzola na kojoj smo mogli nabaciti tekmu u popularnim igrama FIFA i Pro Evolution Soccer.
Doduše, nismo baš svi imali tada tek nedavno izdani Xbox 360 ili pak najnovije čudo moderne tehnologije – PlayStation3 koji je izašao godinu ranije. Grafika postaje HD, upravljači pokreta postaju bežični, a video igre počinju se povezivati na internet kako bi se omogućilo bogatije igračko iskustvo. Danas bez interneta ne možemo igrati – niti to želimo kada se možemo natjecati s najboljim igračima diljem svijeta!